MOBİLYA FUARI, GERÇEK YERİNDE GERÇEK ZAMANINDA

Türkiye mobilya ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştiren firmaların katıldığı, Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı 13. İMOB (İstanbul Mobilya Fuarı), 24-29 Ocak 2017 tarihleri arasında Yeşilköy CNR Expo’da sektörün gerçek gücünü temsil edecek. Zanaatkar kökenli Türk mobilyasını temsil eden ve Türk mobilyasını dünyanın dört bir yanında tanıtan MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) da 5. Hall’de yerini alacak.

Dünyanın en büyük 2. mobilya fuarı olan İMOB,13. kez24-29 Ocak 2017 tarihleri arasında 2005’ten bu yana değişmeyen mekanıİstanbul Yeşilköy CNR EXPO’da gerçekleşecek. Türk mobilya sektörünün büyüklüğüne ve hedeflerine paralel olarak global alıcıları katılımcı firmalarla bir araya getiren İMOB 2017’deyaklaşık 600 firma yer alacak. Katma değeri yüksek mobilya üreten, zanaatkar kökenli Türk mobilyasının sektördeki en önemli temsilcisi MOBSAD da 10. kez fuarda, 5. Hall’de yerini alacak. İMOB’un 13 yıldır gerçek yerinde ve gerçek zamanında düzenlendiğinin altını çizen MOBSAD Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, “MOBSAD olarak 2014 yılında, sektörümüzün 2023 yılı ihracat hedefimizi 10 milyar Dolar’a çıkarmak için MOSFED çatısı altında toplandık. 11 senedir mobilya sektörünü, Türkiye’nin önemli sektörleri arasına sokmak için gerek ihracat hedeflerimiz gerek düzenlediğimiz fuarlar ve gerekse de tanıtımlarla ciddi çalışmalarda bulunduk. Bugün Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en büyük 2. mobilya fuarı İMOB sayesinde önemli iş bağlantıları sağlıyoruz. Mobilya sektörünün çoğunluğunun kobi ölçekli ve ihracat kanadını yüklenen zanaat kökenli mobilya üreticilerinden oluştuğunu düşündüğünüzde, fuarın ihracatımız için ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. MOBSAD üyeleri bugün dünyanın dört bir yanındaki otel, tatil köyü, şato, villa, rezidans, meclis ve bakanlık binaları gibi farklı projelerin arkasındaki görünmeyen güçtür. Sektörünhautecouture tasarımcıları olarak 100 milyon Dolarlık bir ihracat oluştururken, Nijerya, Hindistan, Çin gibi spesifik pazarlarda Türk mobilyasını tanıtıyoruz.” diyor.

2016 yılında dünya rekoru kırıldı
Türkiye’nin en büyük mobilya fuarıİMOB, 12’inci yılında katılımcı firma ve ziyaretçi sayısıyla kendi rekorunu kırmıştı. 11 salonda gerçekleşen ve 6 gün boyunca açık kalan İMOB’a, 114 ülkeden 32.784’ü yabancı olmak üzere toplam 148.221 ziyaretçi gelmişti. Yanıkçıoğlu, 5 kıtada 200’den fazla ülkeye ihracat yapan Türk mobilya sektörünün, 2016 yılını 2 milyar 700 milyon Dolar’lık bir ihracatla kapatmaya hazırlandığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:“Türkiye ekonomisinin yükselen değeri mobilya sektörünün, ihracattaki başarısını daha da arttırmak için İMOB’u önemsiyoruz. Fuara katılan yabancı ziyaretçiler sayesinde önemli ihracat bağlantıları sağlıyoruz. Örneğin; üyelerimizden Cadı Design, Danimarkalı bir alıcıya geri dönüşüm özelliği olan sandalyeden 1.000 adet sipariş vermişti. Bu fuarda da Türk mobilyasının tasarım gücünü sergilerken, önemli ticaret hacmi oluşturacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOBİLYA İHRACATINDA İLK 5’İN YOLU AB VE ABD PAZARINDAN GEÇİYOR

Alanında Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3’üncü büyük fuarı olan İstanbul Mobilya Fuarı (IIFF) kapılarını açtı. …