BAŞKANIN MESAJI

Üyelerimizin katılımıyla 12 Ekim 2019 günü dernek merkezimizde yapılan genel kurulumuzda, siz değerli üyelerimizin oyları ile tekrar yeni bir başlangıca imza attık.

2002’den bugüne mobilya sektörü, üretimde ve ihracatta 10 kattan fazla artış gösterdi. Şu anda dünyanın 13. büyük üreticisiyiz. Üretimimizin %30’unu ihraç ediyoruz. 2018’de 3.2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektörümüz, 2019 yılını 3.7 milyar dolar ile kapatmayı hedefliyor. MOBSAD olarak kilogram başına minimumda 25 dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimiz ülkelerden bir tanesi de ABD. 179 ülkeye ihracat gerçekleştiren mobilya sektörü için alım gücü yüksek pazarlar sıralamasında Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’yla birlikte ABD pazarını görüyoruz. 2018’de ABD’ye 124 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmi 20 milyar dolar.

İhracatı 100 milyar dolara çıkartmak için Türkiye’nin önemli STK’ları ve kurumları, çalışmalar başlattılar ve bir yol haritası çıkarttılar. Bu haritada yer alan sektörlerden bir tanesi de mobilya. ABD’ de yılda ortalama 5 milyon 700 bin gayrimenkul satıldığını göz önüne alırsak mobilya ihracatının artırılmasındaki potansiyeli görebiliyoruz.

Açık ve net olarak görüldüğü üzere ihracatı arttıracak önemli sektörlerden biri olduğumuzu söylemek doğru olacaktır.

Bu doğrultuda 2014 yılında, sektörün potansiyelini daha ileriye taşımak, tasarım, markalaşma, pazarlama ve sektör sorunlarının çözümlerine yönelik güç birliği oluşturmak, ihracatta konulan hedeflere ulaşmak amacıyla derneğimiz ve sektörün önde gelen diğer dernekleri, “Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) çatısı altında, sektörün ulusal ve uluslararası gelişimine katkıda bulunmak, koordinasyonu sağlamak, sektörü ilgilendiren önemli konularda farkındalık yaratmak ve Türkiye’yi mobilya sektöründe bir dünya markası haline gelmesini sağlamak amacıyla bir araya gelmiştir.

Bununla birlikte derneğimizin kuruluşundan bu yana üyelerimizin 11 yıl üst üste İstanbul Mobilya Fuarında ve 50’nin üzerinde fuara stantlı katılımları sağlanmış olup, 2009 yılında Türkiye’de ilk kez bir derneğin fuar organizasyonunda KOSGEB desteğini almıştır. Katıldığımız her fuarda derneğimizin kurumsal tanıtımı ile birlikte tüm üyelerimizin münferit tanıtımları için efor sarf edilmiştir.

Yine derneğimiz ve üyelerimiz, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), İSO (İstanbul Sanayi Odası), İTO (İstanbul Ticaret Odası), İİB (İstanbul İhracatçıları Birliği), DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), kurucu üyesi olduğumuz MOSFED ve EVFED’de, Kalkınma Bakanlığı sektörel komitesinde, Sanayi Bakanlığı Sektörel Yapılanma Komitesinde, Çalışma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Dış Ticaret Bakanlığı’nda oluşturulan sektörel komisyonlarda aktif temsilci olarak yer almaktadır.

MOBSAD başkanı olarak, yeni dönemde de ulusal ve uluslararası arası platformlarda sektörümüzün gelişmesi, büyümesi, söz sahibi olması, güçlendirilmesi, sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda işbirliği yaparak sektörde etkinliğimizin arttırılmasına yönelik var gücümüzle çalışarak aranan marka olmak için mobilya sektörünün sesi olmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim.

Nuri Gürcan

MOBSAD Yönetim Kurulu Başkanı