YABANCILAR KONUT İÇİN 2 KAT, MOBİLYA İÇİN 4 KAT FAZLA HARCIYOR

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, TÜİK verilerine göre, 2016’nın 11 ayında 16 bin 549 yabancıya konut satıldığını belirterek özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarının lüks mobilya harcamasının sektöre hareketlilik kattığını söyledi. AA’dan Uğur Aslanhan’ın haberine göre, Türkiye’den konut alan yabancıların genelde el emeği yoğun ürünleri tercih ettiğini kaydeden Yanıkçıoğlu, “Klasik tarzda ön plana çıkan lüks mobilyalar da ciddi şekilde tercih ediliyor” dedi.

Türkler 16 bin TL, yabancılar 64 bin TL harcıyor

Son yıllarda yabancıya konut satışının artmasıyla lüks mobilya pazarının hareketlendiğini anlatan Yanıkçıoğlu, “Böylece, ülkemize de ciddi bir döviz girdisi gerçekleşiyor. Araştırmalarımıza göre, yeni konut alan bir Türk aile mobilyaya ortalama 16 bin TL harcarken, yabancılar 64 bin TL harcıyor” diye konuştu.

172 ülkeye mobilya ihracatı

2016’da mobilya ihracatının 2,5 milyar doların üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini açıklayan Cüneyt Yanıkçıoğlu mobilyanın 13 yıldır ihracat fazlası verdiğini ve ihracat fazlası veren ender sektörlerden olduğunu söyledi. 2023 hedefleri kapsamında mobilyada ihracat değerini kilogram bazında 3,5 dolardan 7 dolara yükseltmeyi amaçladıklarını da belirten Cüneyt Yanıkçıoğlu “ Türkiye 172 ülkeye, 202 gümrük noktasına ihracat yapıyor. 2015’te 400 olan 1 milyon doları aşkın ihracat yapan firma sayısı geçen yıl 571’e yükseldi” açıklamasında bulundu.

İhracat artmadı ama azalmadı da

Son 2 yılda Türkiye’nin komşularında yaşanan sıkıntılar, küresel ticaret hacminin gerilemesi gibi nedenlerle ihracatta istenen artışın yakalanamadığı ifade eden Cüneyt Yanıkçıoğlu, buna karşılık bir gerileme de olmadığını ifade etti. 2016’da önceki yıla göre kısmen de olsa yükseliş beklediklerini ifade eden Yanıkçıoğlu, ihracatın Libya ve Irak gibi ülkelerde düştüğünü, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde ise arttığını söyledi.

Konuyla ilgili basında yer alan haberler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MARLETH.CO ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında, Yönetim Kurulu Toplantımız Marleth.co – Sn. Büşra Üstün’ün ev sahipliğinde bu …