UFAK FİRMALARIN YAVAŞ YAVAŞ KAPANDIĞINI GÖRMEKTEYİZ

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan “Bugün birçok firmadan ödemelerini yapamamakla alakalı şikayetler gelmeye başladı. Ufak firmaların yavaş yavaş kapandığını görmekteyiz” dedi.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan Bloomberg HT’ye mobilya sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede iç piyasada çok ciddi bir durgunlukla karşı karşıya olunduğunu ifade etti.

Evliliklerin çok yoğun olduğu bir dönem olmasına rağmen şu anda ciddi anlamda durağan bir süreç yaşadıklarını belirten Nuri Gürcan, “Şu anda mobilya sektörünü yurt dışı ayakta tutuyor. Bu da olmaz ise zaten ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız.” dedi.

Gürcan “Hammadde maliyetleri her ay olduğu gibi standart vaziyette düzenli olarak artmakta. Şu anda tamamen hammadde alıyoruz ve peşin ödeme yapmak durumunda kalıyoruz. Sektörün ciddi anlamda sermaye ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Bir yandan da dış piyasaya çalışanların, talepleri karşılayamama sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıklarının altını çizen Gürcan “Ben şimdiye kadar böyle bir dönem görmedim. Mutlaka birtakım tedbirler alınmalı diye düşünüyorum. Bugün birçok firmadan ödemelerini yapamamakla alakalı şikayetler gelmeye başladı. Ufak firmaların yavaş yavaş kapandığını görmekteyiz.” dedi.

Sektörün yılbaşı itibariyle ile çalışan ücretlerine yüzde 40 ile 55 arası bir zam yaptığını belirten Gürcan “Bazı firmalarımız da beşinci aydan itibaren yüzde 20 civarında tekrar bir iyileştirme yapma durumuyla karşı karşıyalar; çünkü kalifiye elemanı bulabilmek de şu anda çok zor” diye konuştu.

Kaynak: BloombergHT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MACİTLER MOBİLYA ZİYARETİ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Yönetim Kurulu toplantımız Macitler Mobilya – Sn. Serdal Macit’in ev sahipliğinde …