TVNET MAKROSKOP PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, TVnet Kanalı’nda Semra Karabaş’ın sunduğu Makroskop Programı’na Uluslararası Un Sanayicileri Birliği Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy ile birlikte uzaktan erişimle konuk oldu.

Açıklanan ihracat rakamlarında, mobilya sektörünün artışlarını değerlendiren Gürcan, pazarın büyümesi, sanal fuarlar sayesinde devam etse de fiziksel fuar kadar etkili olamadığını, Türki Cumhuriyetler, Rusya, Arap Yarımdası’nda Türk mobilyasının %90’lara yakın pazara ulaştığını ifade etti.

Gürcan, özellikle ABD Pazarı için yapılan çalışmaların önemli olduğunu, katma değeri yüksek ürünlerin daha yüksek fiyat etiketleriyle satılabildiğini belirtti. İtalya’da pandemi sebebiyle durma noktasına gelen üretimin, Türkiye’nin pazar payını artırmaya yaradığını söyledi.

Türk Mobilyası’yla tanışan yabancıların İtalya ile kıyasla dötte bir, hatta beşte bir fiyatla aynı kaliteye ulaştıklarını belirtti. MOBSAD olarak mobilyalarımızın gerçek değerinde satılması için gayret ettiklerini belirtti.

Hammadde tedariğindeki sorunlara değinen Gürcan, yurt dışı hammadde üretiminin yavaşlaması, yurt içindeki üretimin de daha çok ihracata kayması sebebiyle sünger, sunta, mdf, cam, metal gibi temel ürünlerin fiyatlarının çok yükseldiğini ifade etti.
Yükselen döviz rakamları ile ihracat yapılmasının elbette önemli olduğunu ancak hammadde olarak ihracat yapmak yerine katma değerli mobilya ürünü halinde ihracat yapmanın ülkeye daha büyük kazanç getireceğini söyledi. Fiyatlar yükselse bile öncelikle iç pazar taleplerinin karşılanması, sonrasında yurt dışı taleplere cevap verilmesi gerektiğini ifade etti.

Cam üzerinden örnek veren Gürcan, cam ve ayna temel hammaddesinin teminindeki gecikmeler yüzünden zamanında ürün teslimi yapmakta zorlanıldığını, cezai şartlara maruz kalan firmalar olduğunu belirtti.

İhracatta konteyner sorununu aşmakla alakalı toplantılar yapıldığını belirten Gürcan, sorunların bölgesel olarak ele alınıp çözülmesinin iyi olabileceğini söyledi. Özellikle deniz yoluyla nakliyede problemler olduğunu, yakın bölgelere tırla ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.

İç pazarda, hükümetin mobilyaya inancı sayesinde KDV oranlarının düşürülmesi ve ucuz kredi ile konut stoklarının erimesi sayesinde 2020 yılında Haziran – Kasım döneminde toparlanma yaşandığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MACİTLER MOBİLYA ZİYARETİ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Yönetim Kurulu toplantımız Macitler Mobilya – Sn. Serdal Macit’in ev sahipliğinde …