MOBSAD’DAN ÇİN ÇIKARMASI

Mobilya sektörüne yön veren MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği), Şanghay’da 8-12 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenecek “CIFF 2015-Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı”na katılıyor. MOBSAD, fuara katılacak 8 üyesiyle Çinlilere Türk mobilyasını tanıtacak.

“Mobilyanın Hayatımızdaki Yerinin Farkında Mısınız?” sloganıyla yola çıkan ve mobilya sektöründeki sorunların çözümü için 18 mobilyacı tarafından 2006 yılında kurulan MOBSAD, mobilya ihracat rakamlarını arttırmak için dünyanın en büyük mobilya fuarlarından biri olan CIFF 2015-Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı”na katılıyor. Şanghay’da 8-12 Eylül 2015 tarihleri arasında 36. kez düzenlenecek fuara ilk kez katılacak MOBSAD, fuarda Cadı Design, Ambiance Mobilya, Fuga Mobilya, Mogno Mobilya, Hakan Ayhan Mobilya, Sofaline Mobilya & Dekorasyon, Art Life Mobilya & Dekorasyon ve Woiss Mobilya üyeleriyle yer alacak. Türk mobilyası kimliğininin oluşturulmasına katkı sağlamak, zanaatkar kökenli yüksek katma değerli, mobilya üretim geleneğini güçlendirmek ve bunları uluslararası çapta anlatabilmek için MOBSAD’ı kurduklarını ifade eden MOBSAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bostan, İtalyan estetiğinde, Alman standardında ve Türkiye’ye özgü dokunuşlarla mobilya üretiyoruz. Bu yüzden de Türk mobilyasını tanıtabilmek adına yurt dışında düzenlenen fuarların bizim gözümüzde ayrı bir yeri bulunuyor. MOBSAD olarak yıl boyunca yurt dışındaki birçok mobilya fuarında yer aldık. En son katıldığımız Dubai Index Fuarı’nda büyük ses getirdik.” dedi. MOBSAD üyelerinin haute couture tasarımcılar ve usta terziler olduklarını belirterek hem tasarımın hem de el emeğinin ön planda tutulduğu, kişiye özel üretim yaptıklarını söyleyen Bostan, sözlerine şöyle devam etti: MOBSAD üyeleri olarak dünyanın dört bir yanındaki otellerden meclis ve bakanlık binalarına kadar farklı projelerin içerisinde yer alıyoruz. 70 üyemizle şu anda Amerika’dan Çin’e kadar birçok ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisine ciddi bir girdi sağlıyoruz. Mobilya üretimi batıdan doğuya doğru hızla kayıyor ve Çin, hem üretim hem de tüketim payını gün geçtikçe arttırıyor. Çin’de son 10 yılda lüks tüketimin giderek artışa geçmesi, bizim gibi zanaatkar gücü yüksek mobilya üretimini de kıymetli yapıyor. Çin’e yaptığımız ihracat payı her geçen yıl biraz daha artmaya başladı. Katılacağımız Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı’yla buradaki tüketicilerle yakın temas kurup fizibilite çalışmalarımızı kuvvetlendirmiş olacağız. Bu fuarın iki ülke arasındaki mobilya ticaretinde önemli bir köprü oluşturduğunu düşünüyorum.”

Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülke Türkiye

Mobilya sektörünün 2014 yılında 177 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirten Adnan Bostan, Türkiye’nin 2004 yılında 465 milyon dolar olan ihracatını 2014 yılında 2.400 milyar dolara çıkardığını ifade etti. 2023 hedeflerinin ise 10 milyar dolar olduğunu belirtti. “Türkiye ihracatta şu anda 12. sırada bulunuyor. MOBSAD’ın çalışmaları sonucunda hedefimiz Türkiye’yi ilk 5 ülke arasına sokmaktır.” açıklamalarında bulunan Adnan Bostan, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 5 ülkenin Irak, Libya, Azerbaycan-Nahçivan, Almanya ve Türkmenistan olduğunu söyledi. Adnan Bostan, “Sektörlerin ihracattaki genel büyüme oranlarına bakıldığı zaman yıllık yüzde 16,9 gibi bir oran karşımıza çıkarken, mobilyanın yıllık büyüme ortalaması yüzde 25’tir. Bu da mobilya sektörünün ülke ihracatında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.” derken, son 10 yılda Çin’den sonra en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğunun da altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOBSAD ÜYELERİ PLAKET TAKDİMİ

24 Ocak – 29 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçeklestirilmekte olan İstanbul Mobilya Fuarı’na katılım ve …