MOBSAD, PAZAR ARAŞTIRMALARINA MOSKOVA İLE DEVAM ETTİ

Yakın zamanda Dubai, Abu Dhabi, Sharjah, Katar, Umman, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir ve Fas gibi ülkelere yönelik yoğun Pazar araştırması faaliyetleri yürüten ve bu ülkelerdeki mobilya fuarlarını yerinde inceleyen MOBSAD Dış Ticaret Birimi Mayıs Ayı’nda da çalışmalarına Moskova ile devam etti. Aynı fuar alanında 12 – 15 Mayıs tarihlerinde eşgüdümlü olarak yapılan ZOW Moscow ve Fidexpo fuarlarına yapılan katılım hem MOBSAD’ın dahi iyi tanınmasında hem de bahse konu fuarların etkinliğinin görülmesi anlamında çok yararlı sonuçlar getirdi. Farklı konseptteki iki fuarın oluşturduğu sinerji kayda değer bulunurken MOBSAD’ın olası katılım imkanları da gözden geçirildi.

Fuarların yanısıra bölgedeki mobilya mağaza ve AVM’leri gezilip Rusya’da kabul gören mobilya kültürü ve pazarın fiyat-kalite hassasiyeti araştırıldı. Belirli oranda zaten kabul gören Türk mobilyasının çeşitli dezavantajlarını(navlun, gümrük, marka algısı, tarife dışı engeller v.b.)aşacağı çok boyutlu bir strateji ile bu pazarda önemli bir aktör olabileceği tespit edildi. Bunu takiben kurumsal ve güçlü bir ortaklık yapısı ile belirli bölgelerde temerküz edip bilahare yayılma yönteminin yararı görüldü.

Fid-Expo Fuarı ile paralel olarak yapılan mobilya zirvesine de katılıp özellikle Çin, Almanya ve Rusya ile ilgileri mukayese etme imkânı olurken çok sayıda uluslararası kurum ve kuruluş temsilcisi ile de temas sağlandı.

Fuar vesilesi ile ülkemizin önde gelen firmalarından Samet’in Moskova mağazası açılışına da katılan MOBSAD Genel Sekreteri Barış GÖRGÜÇ, firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Saldıray KIZILTAN ile Genel Müdürü Munis TEZBAŞARAN’ın evsahipliğindeki etkinlikte sektörün Rusya’daki geleceğine ilişkin proje ve hedefleri de değerlendirildi. Akşam yapılan yemekte ise samimi bir ortamda günün yorgunluğu atılıp Samet’in başarısı kutlandı.

Yapılan fuar katılımı ile pazar araştırmasında MOBSAD’a desteklerini esirgemeyen Clarion Events Türkiye Genel Müdürü Aykut ENGİN ve ekibinin bu ZOW Moscow başta çeşitli etkinliklerindeki ülkedeki başarılı çalışmaları da ülkemiz adına bir gurur vesilesi olarak görüldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ELVE LUXURY ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Elve Luxury – Sn. Muttalip KARTAL ziyaret edilmiş olup, Elve Luxury’ye …