MOBİLYACILAR HAMMADDE TEDARİĞİNDE SORUN YAŞIYOR

MDF ve sünger gibi ham maddelerin ihracatında kurun yükselmesi nedeniyle artış yaşandığını belirten mobilya üreticileri, ham madde tedarikinde sorun yaşandığını, bu nedenle hem iç pazarın hem de mobilya ihracatının olumsuz etkilendiğini bildirdi.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, yaptığı değerlendirmede, 2001 yılından bu yana Türkiye’nin genel ihracatı 5,5 kat artarken, mobilyada 15 katlık artış yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin 179 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini, geçen yıl ihracat rakamının 3,5 milyar dolara yaklaştığını dile getiren Gürcan, sektörde 36 bin üretici ve 65 bin iş yeri bulunduğunu, 100 binlerce kişinin istihdam edildiğini anlattı.

Gürcan, mobilyada kilogram başına ihracat değerinin her geçen gün arttığını, 2,74 dolarla Türkiye ortalamasının 2 katından fazla olduğunu kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Sektörümüz ülke ekonomisine katkı sağlamak için canla başla çalışırken ham madde konusunda bu sıralar ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun da en büyük nedeni ham maddenin döviz kuru nedeniyle yurt dışından çok fazla talep alması ve üreticilerin ürünlerini ihraç etmeleri. Oysa ham maddeyi alıp katma değerli bir hale dönüştürmek ve ülkenin kilogram başına ihracatını artırmak varken ürünlerin bu şekilde ihraç edilmesi sektörümüzü olumsuz etkiliyor. İç pazarda MDF bulamadığımız için ürün teminlerinde de gecikmeler yaşıyoruz.”

Kaynak: AA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ELVE LUXURY ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Elve Luxury – Sn. Muttalip KARTAL ziyaret edilmiş olup, Elve Luxury’ye …