MOBİLYA SEKTÖRÜ MOBSAD’IN İFTAR DAVETİNDE BULUŞTU

Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD), Cemile Sultan Korusu’nda, mobilya sektöründeki firma ve derneklerin bir araya geldiği “11. Geleneksel MOBSAD İftar Yemeği” daveti verdi. MOBSAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bostan başta olmak üzere Yönetim Kurulu Üyeleri’nin ev sahipliğinde gerçekleşen davete sektör profesyonellerinin yanı sıra MOBSAD üyesi firmalarda istihdam edilen Suriye uyruklu vatandaşlar da katıldı.

Adnan Bostan
MOBSAD Başkanı Adnan Bostan gecede Ramazan ayının önemine vurgu yaparak birlik ve beraberlik mesajları veren bir konuşma yaptı.

Mobilya sektöründeki sorunlara çözüm üretmek amacıyla 2006 tarihinde kurulan ve kısa sürede mobilya sektörünün lokomotif derneklerinden biri haline gelen MOBSAD, Cemile Sultan Korusu’nda “11. Geleneksel MOBSAD İftar Yemeği” daveti verdi. 11 yıldır aralıksız olarak verilen iftar davetinde, bu sene de sektördeki firma ve dernekler hazır bulundu. İftarda konuşma yapan MOBSAD Başkanı Adnan Bostan, MOBSAD’ın 11 yıl boyunca yaptığı çalışmalar, mobilya sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi de verdi. Adnan Bostan, “Öncelikle birlik ve beraberliğin daha da anlam kazandığı Ramazan ayında, iftar davetimize gösterdiğiniz yoğun katılımdan dolayı sizlere çok teşekkür ederim. Son 12 yılda üretimi, ihracatı, istihdamı ve imajı gelişen nadir sektörlerden biri olan mobilya sektörü, çıtayı her geçen gün biraz daha yukarıya yükseltiyor. Mobilya sanayicileri olarak uzun süredir ‘Çinli’den iyi, İtalya’dan ucuz’ klişesini yenerek, ‘Türkiye, tasarım üreten, yüksek katma değerli mobilyada dünyanın en iyilerinden biri’ söylemini ortaya çıkardık ve ihracat rakamlarımız da bu söylemin ne kadar yerinde olduğunu bize bir kez daha gösteriyor. Derneğimizin desteklediği inovatif çalışmalar, tasarımın ön planda tutulması gibi faktörler sayesinde sektörümüzün ihracat rakamı her geçen sene artıyor.

Barış Görgüç
MOBSAD Genel Sekreteri Barış Görgüç gecenin tüm detaylarıyla yakından ilgilenerek sektör içinde MOBSAD’ın önemine burgu yapan kısa bir konuşma yaptı.

Bugün mobilyada ihracatımız, 2015 yılı sonu itibariyle 2 milyar 300 milyon Dolar olurken, 2016 beklentisi ise yaklaşık 3 milyar Dolar. 2003 yılında ise ihracatımız sadece 430 milyon Dolar’dı.” derken, mobilya sektörünün ülke istihdamına çok önemli katkısı olduğunu da vurguladı. Bostan, “Dünya standartlarında üretim yapan mobilya sanayicilerimizin, ülke ekonomisine çok ciddi katma değeri var. Bugün mağazalar da dahil edildiğinde 65 bin işyerinin mobilya sektörü 250 bin kişiye istihdam sağlıyor.” açıklamalarında bulundu.

MOBSAD Başkanı Adnan Bostan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen iftar davetinde konuklara MOBSAD’ın hikayesini ve sosyal sorumluluk alanındaki duyarlılığını anlatan kısa filmler izlettirildi. Konuklar özenle seçilmiş lezzetlerden oluşan iftar mönüsünü tadarken kendilerine ilahiler eşlik etti. Gece Sema gösterisi ile son buldu.

Engin Küçük
MOBSAD Eski Başkanı Engin Küçük gecede hazır bulunarak geceye katılan diğer dernek ve kuruluşların temsilcileri ile yakından ilgilendi. Küçük, gecenin sonunda MOBSAD Başkanı Adnan Bostan ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni başarılı organizasyonlarından ötürü tebrik etti.

 

MOBSAD, Suriye Uyruklu Vatandaşlara Kucak Açtı

Her geçen sene daha da ilerleyen mobilya sektörünün en önemli sorunlarının başında nitelikli eleman açığı geliyor. Konuşmasında nitelikli eleman açığına da değinen Adnan Bostan, MOBSAD bünyesindeki firmalarda Suriye uyruklu vatandaşlara iş imkanı sağlandığının da altını çizdi. “Sektörümüzün zanaatkar kökenli butik üreticilerini bir arada tutan derneği MOBSAD, uzun süredir nitelikli eleman açığından bahsetmektedir.

Türkiye’de usta açığı çok büyük ve Suriye’ye baktığınız zaman kayda değer bir zanaatkar gelenek vardı. O bölgeden gelen sığınmacıların içinde çok sayıda nitelikli mobilya zanaatkarı bulunuyor. MOBSAD olarak nitelikli eleman sorununa çözüm üretmek amacıyla Suriye uyruklu vatandaşlara üyemiz firmalarda istihdam edilen istihdam imkanı sağlıyoruz. Barış, birlik ve beraberliğin her zamankinden daha önemli olduğu şu günlerde oluşturulan bu güç birliği MOBSAD olarak bizim için çok farklı bir değer taşıyor.” açıklamalarında bulunan Adnan Bostan, iftar davetine katılan herkese tek tek teşekkür etti.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EVFED 4. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

EVFED – Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Hilton Mall of …