MOBİLYA İHRACATINDA CANLANAN LİBYA PAZARINDA REKOR HEDEFLENİYOR

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, bu yıl Libya’ya mobilya ihracatında 250 milyon dolarla tüm zamanların rekorunu kırabileceklerini belirterek, “Hedefimiz; mevcut ekonomik ilişkilerin gelişmeye devam etmesiyle 2023’e kadar 500 milyon dolara ulaşmak.” dedi.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, bu yıl Libya’ya mobilya ihracatında 250 milyon dolarla tüm zamanların rekorunu kırabileceklerini belirterek, “Hedefimiz; mevcut ekonomik ilişkilerin gelişmeye devam etmesiyle 2023’e kadar 500 milyon dolara ulaşmak.” dedi.

Libya’ya mobilya ihracatının son yıllarda tekrar canlandığını belirten sektör temsilcileri, iki ülke arasındaki ilişkiler sayesinde bu yıl rekor kırmayı ve kısa sürede 500 milyon dolar ihracata ulaşmayı hedefliyor.

MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye ile Libya arasında son dönemlerde yaşanan olumlu gelişmelerden bahsetti.

Türkiye’nin bu ülkeye ihracatında 2013’ten sonra yaşanan düşüşlerin son yıllarda toparlandığını ve artışa geçtiğini dile getiren Gürcan, geçen yıl 2018’e göre yüzde 27’lik artışla 2 milyar dolar rakamına yaklaşıldığını söyledi.

Gürcan, Libya’nın Türk mobilya ihracatı için 2015’e kadar en büyük ikinci pazar olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar söz konusu ülkeye en yüksek ihracatımız 240 milyon dolarla 2013’te görüldü. Sonraki yıllar düşüş yaşanan Libya, en yüksek ihracat yaptığımız ülkeler arasında sekizinci sıraya kadar geriledi. Ancak son yıllarda tekrar toparlanma başladı. 2018’de 118 milyon dolar olan mobilya ihracatımız geçen yıl yüzde 70,3’lük artışla 201 milyon dolara ulaştı. Tarihi zirveyi gördüğümüz 2013 rakamlarına yaklaştık. Bu sektörümüz için oldukça önemli.”

“Hedef 3 yılda 500 milyon dolara ulaşmak”

MOBSAD Başkanı Gürcan, mobilya ihracatında ortalama kilogram değerinin 2,75 dolar olduğunu belirterek, Libya’da alım gücünün yüksek olmaması nedeniyle ortalama kilogram değerinin 1,7 dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Her ne kadar kilogram değeri düşse de Libya pazarının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Gürcan, şu açıklamalarda bulundu:

“Libya ile ikili ilişkiler paralelinde ekonomik ilişkiler de gelişiyor. İhracatta 2020 beklentimiz pandemiye rağmen 250 milyon dolarla tüm zamanların rekorunun kırılması. Önümüzdeki dönem içinse ilk hedefimiz; mevcut ekonomik ilişkilerin gelişmeye devam etmesiyle birlikte mobilya ihracatında 2023’e kadar 500 milyon dolara ulaşmak. Bu ülkenin eğitim, sağlık ve altyapı gibi alanlarda 16 milyar dolar büyüklüğünde 184 proje başlatması ve Türk müteahhitlerin bu ülkede yeniden proje alması için girişimlerin yaşanması ihracat hedeflerimize katkı sunacak.”

Kaynak: AA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MACİTLER MOBİLYA ZİYARETİ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Yönetim Kurulu toplantımız Macitler Mobilya – Sn. Serdal Macit’in ev sahipliğinde …