KKO YETERLİ DÜZEYDE DEĞİL

Mobilya sektöründe mağazalar da dahil edildiğinde neredeyse 65 bin işyeri bulunuyor ve sektör doğrudan 200 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yine sektörümüzde 10 bin ihracatçı ve 36 bin üretici bulunuyor.

Hedefimiz, mobilyamızın kilogram değerini 2,74 dolardan 7 dolara yükseltmek. Mobilya sektörünün ihracat-ithalat dengesinde artı yönlü olmasının en temel nedeni “üretim merkezli” bir sektör oluşu. Türkiye’nin 2023’e yönelik makro ekonomik planlarında mobilya sektörü anlamlı yer ediniyor. Ancak sektör, üretim hacmi, verimlilik ve kapasite kullanımına ilişkin sorunlarla karşı karşıya.

AB’de mobilya sektöründe üretim kapasiteleri yüzde 90’ları bulurken ülkemizde küçük ölçekli işletmelerde %40, orta ölçekli işletmelerde %55, büyük ölçekli işletmelerde %80. Son 8 yıl ortalaması %70 olan, sektörün kapasite kullanım oranları tatmin edici değil.

ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi planında, mobilya ilk sektörler arasında yer alıyor. MOBSAD olarak ABD’de bir mobilya AVM’sinin kurulması yolunda destekte bulunuyoruz. Aynı zamanda Çin’e dahi şu an ürün satıyoruz. Dünyanın mobilya üssü İtalya’nın önüne geçtiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MARLETH.CO ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında, Yönetim Kurulu Toplantımız Marleth.co – Sn. Büşra Üstün’ün ev sahipliğinde bu …