KIYMETLİ ÜYELERİMİZE BİLGİLENDİRME

Kıymetli Mobsad üyelerimiz,

Devletimizin ve Sn. Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamalar neticesinde siz değerli üyelerimizle önem vermiş olduğum bir kaç hususu paylaşmak isterim.

1 ) Hayatta devlet ve millet kavramlarından sonra en önemli dikkat etmemiz gereken unsur Aile ve aile sağlığımız olmalıdır. Yaşanılan bu süreçte devletimizin resmi makamlarının paylaşımlarını önem ile takip ederek kendi sağlığımız aile sağlığımız ve çevre sağlığımızı tehlikeye atacak unsurlardan kaçınmamız gerekmektedir.

2 ) Ticaret ; Yaşamış olduğumuz müsibet , yavaş adımlarla gelen digital ticaret kültürünü koşar adımlar ile yaklaşmakta olduğunu göstermektedir. Firmalarımızı digital ticarete hazırlamak zorundayız .

Konvansiyonel ticaret modelleri Avm, mağazacılık faaliyetleri geleceğin ticareti içerisinde büyük kayıplara sebebiyet vereceğini göstermektedir. Yeni iş seçimleri olmak üzere iş çalışma sistemlerini tekrar gözden geçirmemiz gerekmektedir.

Bolluk dönemlerinde yapacağımız iş modelleri ile sıkıntılı dönemler için şirketlerimizi gelen tsunamilere karşı hazırlıklı olmalıyız.

Artık krizler yerel değil, dünya ticareti ile iç içe geçmesi ile küresel hale gelmektedir. Oluşturacağınız çözümler yerel ve küresel anlamda olmalıdır.

Şirketlerimizde güçlü mali politikalar oluşturmak zorundayız.Bunu yaparken şirket evlilikleri ortaklık modeli ile büyütülmeli, bedeli olmayan bankacılık dışı finans modelleri oluşturulmalıdır.

Nakit akış dengelerimizi oluşturmak, stok devir hızları, satın alma, ödeme modelleri, satış modelleri, tahsilat modelleri üzerinde hassasiyet ile çalışmalı, şirketinize en uygun modeli tespit etmemiz gerekmektedir. Bu konuda gerekli gördüğünüz taktirde danışmanlar ile çalışılmalıdır.

Yeni digital ticaretin hayatımızı en fazla değiştirecek modellerinden biri de ödeme ve tahsilat sistemleri olacaktır. Blockchain piyasaları konusunu anlama uygulama geleceğin yeni muhasebe, maliyet muhasebesi, tahsilat, satınalma, ödeme modelleri olacaktır.

Yaşamış olduğumuz süreç bildiğiniz ve kabul etmediğimiz bir çok ticari sistem ile bizleri tanıştıracaktır.

Ürkmemize , bunalıma girmemize gerek yoktur. Hepimiz kendi hikayesini kendisi yazmış Alın teri ile bu günlere gelmiş iş insanlarıyız.

Burada önemli olan pro active krizi önceden hesaplamaktan ziyade yaşamış olduğumuz krizde hızlı kararlar alarak krizi faydaya çevirmektir. Yeni dünya düzenine uyum sağlamak, devir daim halinde olan dünya ekonomik hayatına yetişebilmek olmalıdır.

Birer iş insanı olarak devletimize, milletimize, ailemize, çalışanlarımıza , çevremize olan sorumluklarımızdandır.

Süreç normale geldiğinde Derneğimizde yukarıda ki konular hakkında seminerler ve eğitim programlarımız olacaktır. Katılımlarınızı rica ediyorum.

Bu vesile ile işlerinizde bereket, ailelerinizde sağlık ve esenlikler diler,

Sevgi ve muhabbet ile selamlarım.
Mobsad Yönetim Kurulu Başkanı
Nuri Gürcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EVFED 4. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

EVFED – Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Hilton Mall of …