İMOB’DA 1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET GERÇEKLEŞTİ

İMOB’da 1 milyar dolarlık TİCARET GERÇEKLEŞTİ Türkiye mobilya ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştiren firmaların katıldığı, dünyanın en büyük ikinci, Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı 14. İMOB (İstanbul Mobilya Fuarı), CNR Expo’da düzenlendi.

İMOB’da 1 milyar dolarlık ticaret gerçekleşti

Türkiye mobilya ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştiren firmaların katıldığı, Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı 14. İMOB (İstanbul Mobilya Fuarı), CNR Expo’da düzenlendi. Dünyanın en büyük ikinci, Türkiye’nin en büyük mobilya fuarı olan İMOB 14. kez Yeşilköy CNR EXPO’da düzenlendi. 500 katılımcının katıldığı fuara, 160 bini aşkın ziyaretçi uğradı.

İran, Irak, Suudi Arabistan, Rusya, Almanya, Kosova, Mısır, Ukrayna, Nijerya gibi 120 ülkeden 50 bin yabancının ağırlandığı fuarda, 1 milyar Dolarlık ticaret de gerçekleşti. 2017 yılını 2,7 milyar Dolar ihracatla kapatan, 2018 yılı için 3,5 milyar Dolar ihracat hedefleyen mobilya sektörü için İMOB fuarının önemine dikkat çeken ve 12. defa fuara katıldıklarını belirten MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan: “Yaklaşık 15 yıldır atağa geçen sektörümüzde, 2015 yılında 1 milyon Dolan aşkın ihracat yapan firma sayısı 400’ü, 2016 yılında 580’i, 2017 yılında ise yaklaşık 700’ü buldu. Yine 172 ülkeye ve 202 gümrük noktasına ihracat yaptık. Sektörümüz açısından 14 yıldır düzenlenen İMOB, büyük önem taşımaktadır. Çünkü 2016 yılında İran’dan 2017 yılında ise Çin’den önemli sayıda iş insanlannı ağırlayarak, ticaret hacmimizi yaklaşık yüzde 30 oranında arttırdık. 14. İMOB fuarında da bu rüzgan Afrika ülkeleri üzerinden devam ettirdik. Fuarın genelinde katılımcı 500 firma, 1 milyar Dolarlık ticaret gerçekleşti. 4. ve 8. Hall’de yer alan MOBSAD üyeleri, el yapımı mobilyaları dijitalleştirmeleriyle de dikkat çekti. Sallandıkça telefonu şarj eden sandalye ve üzerine oturulduğunda kişinin kilosu hakkında sesli bilgi veren tabure büyük ilgi gördü. 3 ay boyunca tamamen zanaatkar ustalarımızın yaptığı el oyması, altın varaklı, ipek kumaşlı koltuk takımlarının değeri ise 100 bin Dolar’dan başlıyordu.” derken, MOBSAD üyelerinin dünyada 2 bin perakende noktasında var olduğunu ve 5 bin kişiye istihdam sağladığını da belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ELVE LUXURY ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Elve Luxury – Sn. Muttalip KARTAL ziyaret edilmiş olup, Elve Luxury’ye …