EKOTURK TV SON SEANS PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, Ekoturk TV Kanalı’nda Ali Çağatay’ın sunduğu Son Seans Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan, 2020 yılında iyi başlayan mobilya satışlarının pandemi kısıtlamaları ile tamamen durmasının ardından yaz aylarında mobilya ve konut alımları için verilen kredilerin sektöre yeniden hareket getirdiğini ve mobilya sektörünün yılı 2019’a yakın veya başabaş seviyede cirolarla kapatabildiğini belirtti.

Gürcan, marka olmanın öneminin daha iyi anlaşıldığı bir yılı geride bıraktığımızı, yurt dışında, yakın bölge ülkelerinde Türk mobilyasının vazgeçilmez olduğunu belirtti. Katma değeri yüksek mobilyalarıyla ABD pazarına odaklandıklarını ifade etti.

Hammadde tedariğinde önce sünger ve döşeme malzemesi temininde sıkıntıların başladığını, kurların da artmasıyla %130’lara varan fiyat artışına maruz kalan hammaddeler, kurun gerilemesine rağmen indirim görmedi. Cam, metal ve özellikle sunta mfd yonga levha teminindeki gecikme ve fiyat artışının yakın zamanda artması beklenen talepleri karşılayamama sorunlarına dönüşebileceğini ifade etti.

MOBSAD olarak, İstanbul Sanayi Odası, TOBB ve bakanlıklarla gerekli görüşmeleri yapıp soruna dikkat çektiklerini söyleyen Gürcan, hammadde tedarik sorunlarının halledilememesi halinde ihracat ve yurt içi satış hedeflerinin yakalanmasının mümkün olamayacağının altını çizdi.

Gürcan, 2021 yılında dünyanın en büyük ikinci fuarını yapmak üzere fuar sektörünün bir fuar firması kurup aynı anda iki büyük fuar alanında önemli bir organizasyon gerçekleştirmeyi ve bu organizasyonun da katkısıyla %10 civarı bir büyümeyle seneyi kapatmayı hedeflediklerini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MARLETH.CO ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında, Yönetim Kurulu Toplantımız Marleth.co – Sn. Büşra Üstün’ün ev sahipliğinde bu …