EKOTÜRK TV GÜN ORTASI PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, Ekotürk Kanalı’nda Ahu Orakçıoğlu’nun sunduğu Gün Ortası Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan, Ukrayna savaşının mobilya sektörüne etkilerini, enflasyon ve hammadde tedariği konularındaki sorulara yanıtlar verdi:

Türk mobilyası için önemli bir pazar olan Ukrayna, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nde kurdan ve savaş halinden kaynaklanan sebeplerle sipariş adetlerinin düşmesi, teslimatların durması gibi sorunların oluştuğunu, savaş bölgesinde markalı mağazalaşma yapan Türk Firmalarının da mağazalarını kapatmaya başladıklarını, buradaki yatırımların geleceğinin kaygı verici olduğunu belirtti.

Ağaç ve ağaç mamulleri olarak hammadde tedariği sağlanan Ukrayna ve Rusya’daki stoklar tükendikten sonra yeni üretimin aksamasının bu alandaki ihtiyaçları karşılamada zorluk teşkil edeceğini belirtti.
Önceki zamanlarda Amerika’ya mal gönderildiğinde, dönüşte ağaç ürünlerini uygun fiyattan tedarik etmek mümkün iken, 20bin dolar seviyelerine çıkan konteyner bedellerinin bu avantajı ortadan kaldırdığını söyleyen Gürcan, tedbir olarak yurt içinde 6mm orman ürünleri ihracatına getirilen kontrolün yeterli olmadığını, daha fazla sınırlandırma getirilmesi gerektiğini söyledi. Ağaç hammaddesinin çevre ülkelere ihraç edilmesi yerine içerideki mobilya üreticilerine verilip katma değerli ürün olarak yurt dışına satılmasının doğru olacağını ifade etti.

Ağaç hammaddesine yurt dışından gelen talebin yüksekliği sebebi ile genç yaştaki ağaçların kesimine yönelinmesinin önümüzdeki yıllarda çok daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Yurt içi pazarda 1500’e yakın markanın %8 indirim kampanyası olsa da hammadde tedariklerindeki artışlar ve enflasyon sebebiyle satış fiyatlarını korumakta zorlanıldığını ifade etti.

Ocak Ayı’nda çok başarılı bir fuar geçirilmiş olmasına, rakibimiz İtalya’dan bile siparişler almış olmamıza rağmen maliyetlerdeki artışlar sebebi ile bazı siparişlerin iptal edilmek zorunda kaldıklarını söyledi.

İstanbul’da hem anadolu hem de avrupa yakasında organize sanayi ihtiyaçları olduğunu ve bunun için görüşmeleri sürdürdüklerini ifade etti.

Ruble/TL ticaretinin yavaş yavaş başladığını, biraz daha duyurusunun yapılması gerektiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MARLETH.CO ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında, Yönetim Kurulu Toplantımız Marleth.co – Sn. Büşra Üstün’ün ev sahipliğinde bu …