EKOTÜRK TV ANA HABER PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, Ekotürk Kanalı’nda Öykü Cengiz’in sunduğu Ana Haber’e uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan program boyunca aşağıdaki konulara değindi:

1500’e yakın mobilya markası ile BİRLİKTEN BEREKETE KAZANAN TÜRKİYE adlı %8 indirim kampanyasının iç piyasadaki durgunluğu aşmak ve mobilya ihtiyacı olanlara katkı sağlamak için başlatıldığını belirtti.

Cam, sunta, mdf, metal sektörleriyle işbirliği yapıldığı ve özellikle bu sektörlerdeki hammadde üreticilerinin direkt ihracat yapmak yerine iç piyasaya tedarik taahhütünde bulunmalarını istediklerini belirtti.
Pandemi döneminde iç piyasada hammadde tedariğinde yaşanan sorunların tekrarlanmamasını arzuladıklarını söyledi.

Yurt dışından gelen talebe karşılık verebilmek için kapasite artırımı ve buna bağlı yatırım finansmanı ihtiyaçlarına da çözüm alternatifleri beklediklerini belirtti.

Enerji maliyetlerindeki artışın üreticilerin belini büktüğünü, bu maliyetlerin fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu, temiz alternatif enerji üretimi için destek paketlerinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Navlun fiyatlarındaki artış çok yüksek olsa da Türkiye’nin konumu sebebiyle yine de rekabetçi kalabildiğini, 190 ülkeyi geçen ihracatı olan sektörün önünü daha da açabilmek için ölçek sorununu çözmek gerektiğini belirtti.

Federasyon olarak kendi fuar fiması MOS Fuarcılık’ı kurarak Avrupa’nın ilk 3’e giren mobilya fuarını 110bin metrekare alanda gerçekleştiriklerini, 6 milyar dolar ihracat hedefi konulan 2022 yılının ilk ayındaki fuar sayesinde hedefin %50’si olan 3 milyar dolarlık anlaşmanın yapıldığını dile getirdi.

Eleman ihtiyacı konusunda, meslek liselerine destek verdiklerini, eğitimin üretimle birlikte sürdürülmesi için sektör olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MACİTLER MOBİLYA ZİYARETİ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Yönetim Kurulu toplantımız Macitler Mobilya – Sn. Serdal Macit’in ev sahipliğinde …