EKOTÜRK GÜNDEM ÖZEL PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, EKOTÜRK Kanalı’nda Harika Ertunç’un sunduğu Gündem Özel Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan, pandemiden güçlü ve büyüyerek çıkan Mobilya sektöründe ihracatta önemli bir sorun olmasa da yurt içindeki fiyat artışlarının önemli bir durgunluğa sebep verdiğini, taksit, kredi gibi konularda düzenlemeler beklediklerini belirtti.

Özellikle ham maddelerde 6 ay gibi bir sürede %200’ün bile üzerinde artışların gerçekleşmesi, yıl başında asgari ücrete yapılan önemli zam miktarına rağmen enflasyon karşısında çalışanını korumak için maaşlara fark veren mobilya sektörüne iç pazarda verilecek desteklerin üreticiye ve sektör çalışanlarına olumlu yansıyacağını belirtti.

Sektörün ihtiyacı olan temel ham maddelerde Türkiye’nin avantajlı olduğunu ancak fiyat artışlarının bu alanda da sorun olduğunu belirten Gürcan, yurt dışındaki talebin yüksek olmasını fırsata çevirmek yönünde hareket ettiklerini söyledi.

Tedarik edilmesi zorunlu olan ham maddelerin fiyat artışları sebebiyle sektörün sermayeyi ham maddeye bağladığını, oysa büyüme ihtiyacı olan sektörün yeni yatırımlarla daha fazla üretim gücü ortaya koyması gerektiğini bu sebeple yeni fabrika kurulumları için desteklerin gerekli olduğunu vurguladı.

İç pazarda ev metrekarelerinin küçülmesi, konut stoğunun yetersiz durumda olması sebebiyle, evlilik sezonunda olunmasına rağmen yerli alıcının talebinin az olduğunu. Yurt dışından gelip Türkiye’de lüks konut satın alan yabancıların, mobilya başta olmak üzere diğer ev ürünleri sektörlerine de canlılık getirdiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İSTANBUL MOBİLYA FUARI 23-28 OCAK 2024

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Mos Fuarcılık A.Ş. iş birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu …