ÇİNLİLER, TÜRK MOBİLYASINA HAYRAN KALDI

Dünyada “Türk mobilyası” algısını oluşturan MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği), Çinlilere Türk mobilyasını sevdirdi. İlk defa 2015 yılında, dünyanın 2. büyük mobilya fuarı Çin Şanghay’daki “CIFF 2015”e katılan MOBSAD, bu sene de üyeleriyle 7-10 Eylül tarihleri arasında “CIFF 2016-Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı”nda gövde gösterisi yapacak. MOBSAD, fuarda 2 milyon Dolarlık iş bağlantısı yapmayı hedefliyor.

ürkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya aday, 13 yıldır dış ticaret fazlası veren ve 2015 yılını 2.3 milyar Dolarlık bir ihracatla kapatan mobilya sektörü, rotasını dünyanın en fazla mobilya ihracatını gerçekleştiren ülkesi Çin’e çevirdi. Dünyada “Türk mobilyası” algısını oluşturmak adına zanaatkar kökenli üreticiler tarafından kurulan MOBSAD, 9 üyesiyle birlikte 2. kez dünyanın ikinci büyük mobilya fuarına katılmaya hazırlanıyor.

Çin’in Şanghay kentinde 7-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenen “CIFF 2016-Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı”nda yer almaları konusunda açıklamada bulunan MOBSAD Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu: “Mobilya üretimi batıdan doğuya doğru hızla kayıyor ve Çin, hem üretim hem de tüketim payını gün geçtikçe arttırıyor.

Çin’de son 10 yılda lüks tüketimin giderek artışa geçmesi, bizim gibi zanaatkar gücü yüksek mobilya üretimini de kıymetli yapıyor. Kişi başına düşen milli geliri artan Çinliler, daha büyük konutlarda yaşamaya başlarken, lüks ürünleri evlerinde tercih etmeye başladılar ve bu lüks tüketim ürünlerinden biri de tamamen el yapımı mobilya. Çin’de de zenginliğin mobilyada karşılığı olan varaklı, klasik mobilyalar tercih edilmeye başladı. Çin’e yaptığımız ihracat payı her geçen yıl biraz daha artıyor. Geçen sene katıldığımız CIFF 2015’de, fuarda tanıttığımız tüm ürünlerimizin satışını gerçekleştirdik. “Çinliler Türk mobilyasını sevdi” diyebilirim.

Önemli iş bağlantıları sağladık. Fuarda, 1,5 milyon Dolarlık antlaşmaya imza attık. İlk fuar deneyimimiz sonrasında 2. kez katılacağımız CIFF 2016 fuarıyla ticaret hacmimizi yüzde 30 oranında arttırmayı hedefliyoruz. Bu fuarın iki ülke arasındaki mobilya ticaretinde önemli bir köprü oluşturduğunu düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

“Türkiye’yi ilk 5 ülke arasına sokacağız”

Sektörlerin ihracattaki genel büyüme oranlarına bakıldığı zaman yıllık yüzde 16,9 gibi bir orana karşılık, mobilyanın yıllık büyüme ortalamasının yüzde 25 olduğuna dikkat çeken Cüneyt Yanıkçıoğlu, “İhracattaki rakamlar da mobilya sektörünün Türkiye ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte. Mobilya ihracatında dünyada 12. sıradayız. MOBSAD olarak hedefimiz ülkemizi ilk 5 ülke arasına sokmak. Bunun da yolu katma değeri yüksek mobilya üretmekten geçiyor.MOBSAD olarak İtalyan estetiğinde, Alman standardında ve Türkiye’ye özgü dokunuşlarla mobilya üretiyoruz. MOBSAD üyeleri olarak dünyanın dört bir yanındaki otellerden meclis ve bakanlık binalarına kadar farklı projelerin içerisinde yer alıyoruz. Amerika’dan Çin’e kadar birçok ülkeye ihracat yaparak ülke ekonomisi için önemli bir katma değer oluşturuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : Ege Haber Gazetesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MACİTLER MOBİLYA ZİYARETİ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Yönetim Kurulu toplantımız Macitler Mobilya – Sn. Serdal Macit’in ev sahipliğinde …