BLOOMBERG HT FOKUS PROGRAMI KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, Bloomberg HT Kanalı’nda Güzem Yılmaz Ertem’in sunduğu ana haber bültenine uzaktan erişimle konuk oldu.

Sektörde kullanılan mdf, sunta, döşemelik kumaş, sünger gibi temel hammadde fiyatlarında yıllık bazda %130 ila %150 civarı zam geldiğini belirten Gürcan, hammaddeye yurt dışından olan talebin içeride fiyat artışına yol açmakta olduğunu ifade etti.

Mobilya sektöründe %15 ila %20 fiyat artışı yapıldığını ancak ilave %15-%20 artış daha yapılmasının kaçınılmaz göründüğünü belirtti. Yalnızca hammdde değil, ayna, cam, metal gibi ara mamullere erişimde de zorluklar olduğunu söyledi.

Taksit sayısının 12 aydan 9 aya indirilmesinin özellikle yeni evlenecek çiftler için üzücü olduğunu, firmaların yeniden senetle satışlara yöneleceğini ve bunun da kayıt dışılığa sebebiyet verilebileceğini söyledi. Taksit sayısının yenidn yükseltilmesi için girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Mobilya sektörünün son 12 yıldır her sene %10 ila %12 arası büyüme yaşadığını, Pandemi sürecinin başında 3-4 ay önemli zorluk çekilse de 2020 yılını kayıpsız kapatmayı başardığını belirtti. 2021’de 4,5 Milyar Dolar hedefi ile ihracat rekoru kırılabileceğini söyledi.

Yeni çıkan virüs varyantlarının sektöre olası etkileri hakkındaki görüşlerini paylaşan Gürcan, pandemi etkilerinin ve virüs varyant dalgalanmalarının nasıl değişeceğini öngörmenin zor olduğunu, ancak yakın ülkelerde Türk Mobilyası’nın markalı firmalar ile artık söz sahibi olmasının ve Amerika’ya ihracattaki %80’lik artışın önümüzdeki süreci iyi geçirilmesini sağlayacağını umduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EVFED 4. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

EVFED – Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Hilton Mall of …