BLOOMBERGHT FOKUS PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, BloombergHT Kanalı’nda Güzem Yılmaz Ertem’in sunduğu Fokus Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Hammadde tedariğinde son dönemllerde yaşanan tedarik sorununa değinilen programda, Gürcan, özellikle sünger, metal ve cam tedariğinde sorunlar yaşandığını belirtti. Türkiye’de üretilen mdf ve sunta yonga levhaların yurt dışına satışına öncelik verilmesinden dolayı iç piyasada tedariğinin zorlaştığını ifade etti. Oysa bu tip hammaddenin ülkemizde mobilya olarak katma değer eklemek suretiyle üretimde kullanılmasının daha yüksek dövüz girdisi yaratabileceğinin altını çizdi.

Ciro hedefleri hakkındaki soruya Gürcan şu yanıtları verdi: 2020’nin ilk üç ayında çok iyi geçen mobilya satışları pandeminin ilk aylarında yavaşlasa da konut kredilerinde bir süre uygulanan fırsatlar ve biriken talebin canlanması ile yaz aylarında düzelen satışlar yılın iyi bir ciro seviyede kapanmasına yardımcı oldu. Özellikle yurt dışı bayi ve bağlantıları olan firmaların 2020’yi bir önceki yılla başabaş ciroyla kapatmasını sağladı.

Döviz kuru artışının sebep olduğu hammadde fiyat artışlarının mobilya sektöründe de fiyat artışına sebep olduğunu belirten Gürcan, seyahatlerin açılmasıyla birlikte artacak mobilya talebinin, hammadeye erişimdeki zorlukların aşılamaması halinde daha büyük sorunlara yol açabileceğini ifade etti.

İhracat tarafında, Amerika pazarından pay almanın önemli olduğunu ve MOBSAD olarak katma değeri yüksek ürünlerle bunu başarabileceğimizi belirten Gürcan, Irak, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa Libya, İsrail gibi yakın uçuş mesafesinde olan ülkelere 48-60 saat gibi bir süre içinde ürün gönderimi yapılabileceği için bu pazarlara önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Gürcan, konut satışlarının çok yavaşlamış olmasına rağmen, genç nüfusumuz ve kentsel dönüşümün hareketi ile konut sektörünün canlanmasını beklediklerini, ayrıca dünyada fuarların azalmış olduğu bir zamanda, 27 Nisan 2021 tarihinde iki fuar alanında büyük bir fuar yaparak hareketliliği arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ELVE LUXURY ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Elve Luxury – Sn. Muttalip KARTAL ziyaret edilmiş olup, Elve Luxury’ye …