BLOOMBERG HT 60 DAKİKA PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

Sn. Gürcan BloombergHT Kanalı’nda Zeliha SARAÇ’ın sunduğu 60 Dakika Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Mobilya sektörünün 2022 yılını genel olarak değerlendiren Gürcan, sektörün 2022 yılı son çeyreğine kadar her yönü ile olumlu seyrederken, son çeyrekte iç piyasada başlayan alım gücü azalmasının iç piyasaya çalışan mobilya üreticilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Bu durumu aşmak için markalı mobilyaların kampanyalara ağırlık verdiğini belirten Gürcan, artan maliyetleri fiyata yansıtmamak için iç piyasanın hareketlendirilmesi için yollar bulunması gerektiğini belirtti.

İhracat tarafında 2022 yılında %10 büyüme kaydeden mobilya sektörünün, artan dış talebi kaçırmamak için yatırım finansmanına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Hem Asya hem de Avrupa yakasında arazi tahsisi ve yeni fabrikaların kurulumunun gerekliliğine dikkat çekti.

Ocak sonunda hem İFM hem TÜYAP’ta eş zamanlı gerçekleştirilecek İstanbul Mobilya Fuarı’na dikkat çeken Gürcan, yıl boyu gerçekleşecek ihracatın %40 kadar bağlantısının bu fuarda yapılacağını ifade etti.

Dolar kurunun seçime kadar kontrol edileceğine göre hareket ettiklerini belirten Gürcan, maliyet artışlarını yurt dışı müşterilere dolar olarak yansıtmanın zorluğunun fiyatlama yapmayı daha da güçleştirdiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOBSAD 2024 YILI 8. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DAVET MEKTUBU

MOBİLYA SANAYİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ2024 YILI 8. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI DAVET MEKTUBU Dernek Yönetim …