BLOOMBERG HT 60 DAKİKA PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, BloombergHT Kanalı’nda Zeliha Saraç’ın sunduğu 60 Dakika Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan, pandemiyle birlikte sürekli yeni çözümler üretmeye çalışan sektörde, ihracata yönelik üretim yapan firmaların durumunu koruyabildiği ancak ağırlıklı iç pazara iş yapan üreticilerin zor günler geçirdiğini belirtti.

Konut ve kiralar başta olmak üzere tüm alanlardaki fiyat artışlarının, katma değeri yüksek mobilya ürünlerinin iç pazardaki satışlarını düşürmesinin önüne geçebilmek adına taksit ve kredi kartlarında hükümetten esneklik beklediklerini belirtti.

Üretim için gerekli ham madde tedariğinde fiyattan önce, temin etme zorluğunun özellikle ham madde üretici ve bayilerinden kaynaklandığını, ancak yapılan görüşmeler ile getirilen kotalar sayesinde ham madde erişimine artık bir problem kalmadığını ifade etti. Ancak enflasyonist ortamda ham madde fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmek adına, temel ürünleri önceden stoklu almaya çalıştıklarını, aksi halde projelerin tamamlanmasının geciktiğini ve maliyet hesaplarının tutmadığını sözlerine ekledi.

Enflasyon sebebiyle üreticilerin fiyat/maliyet dengesini koruyabilmek adına tüm sermayelerini ham maddeye yatırmak zorunda kaldıklarını, bu sebeple finansmana ve ucuz krediye erişimin önemli olduğunu söyleyen Gürcan, ne özel ne de devlet bankalarından kredi almanın mümkün olmadığını belirtti. İhracatta iyi bir fiyat politikası tutturan üreticilerin projelerini zamanında tamamlayabilmeleri için de finansmana erişimin kolay olması gerektiğini bsöyledi.

Özellikle Hindistan başta olmak üzere daha önce talep olmayan birçok ülkeden hem perakende, hem toptan hem de bayilik anlamında Türk Mobilya’sına büyük talep olduğunu, kapasite artırımı, üretim tesislerinin büyütülmesi, yeni fabrikaların kurulması gibi konularda çok sayıda projelerinin olduğunu, ancak bunların gündeme alınması için, geleceği görebilir ve finansmana ve ucuz krediye erişebilir bir ortamda olmalarının gerektiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EVFED 4. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

EVFED – Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Hilton Mall of …