A PARA, PARANIN YÖNÜ PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, A PARA Kanalı’nda Merve Tepe’nin sunduğu Son Seans Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan, mobilya sektöründe üretim için gerekli olan finansman anlamında önemli sıkıntı yaşanmadığını, eximbank kredileri ve destekler açısından bazen yüksek maliyetli olsa da krediye ulaşmanın mümkün olduğunu, daha önemli problemin hammaddeye erişim ve hammadde fiyatlarının yükselmesi olduğunu belirtti.

İhracat olarak geçen yılın da üzerinde rakamlara ualşıldığını söyleyen Gürcan, iç pazarda ise özellikle hafta sonu mağazaların kapalı olmasının önemli sıkıntılar yarattığını, ailece hafta sonu yapılan mobilya mağaza gezileri ve satın alım kararlarının durma noktasına geldiğini söyledi.

Hammadde sıkıntısına özellikle değinen Gürcan, hammadde ürünlerinin direkt yurt dışına satılmasından ziyade içeride katma değerli ürüne dönüştürülerek yurt dışına gönderilmesinin daha önemli olduğunu söyledi.

2020 yılının ikinci yarısında artan konut satışları ile iç piyasada mobilyaya büyük talep olduğunu ve senenin bir önceki yıla göre kayıpsız kapatıldığını söyledi. 2021 yılı için, ilk aylardaki kapanmalardan ötürü yapılamayan satışların yeniden başlayacağını ancak hamadde erişimi ve fiyatındaki artışların iç pazardaki mobilya fiyatlarında zorunlu bir artışa sebebiyet vereceğini söyledi.

İhracat tarafında, yurt dışına ürün göndermek için konteyner bulunamadığı, siparişlerin teslim edilemeden depoda bekletildiğini, konteyner sıkıntısının da fiyatlarda artışa sebep olduğunu söyledi. Sektörde marka firmaların yurt dışı bayi ağları sayesinde önemli satış problemi yaşamadıklarını belirtti.

İç piyasada mağazaların çalışmaya başlaması, düğünlerin de başlamasıyla talebin artacağını ancak fiyat yükselmesi ve teslimat gecikmelerinin yaşanabileceğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MARLETH.CO ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında, Yönetim Kurulu Toplantımız Marleth.co – Sn. Büşra Üstün’ün ev sahipliğinde bu …