A PARA KOBİ PLATFORMU PROGRAM KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri GÜRCAN, A PARA Kanalı’nda Şafak Tükle’nin sunduğu Kobi Platformu Programı’na uzaktan erişimle konuk oldu.

Gürcan, yeni açıklanan özkaynak destek paketinin, mobilya sektörünün ihracat büyümesini destekleyeceğini, finansmana erişimde fayda sağlayacağını belirterek ihracatla ilgili, son aylarda dile getirdikleri konulara değindi:

Ocak Ayı’nda düzenlenen fuarda yılın yarısını karşılayacak düzeyde sipariş anlaşmaları yapıldığını ancak artan fiyatlar ve hammadde tedariğindeki sorunlar sebebiyle maliyetlerin çok yükseldiğini ifade etti.

Hammadde erişimindeki sorunların hızlıca çözülmesi gerektiğini yeniden dile getiren Gürcan, sorunların aşılması halinde yıllık 6-6,5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşılabileceğini söyledi.

İç pazarda, artan maliyetleri fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıkları için tüketicilerin zorlanmakta olduklarını, yurt içinde üretilen hammaddenin dışarıya satılmasının yerine, yurt içinde katma değerli mobilya olarak üretilip ihraç edilmesinin çok daha anlamlı olduğunu, bunu sağlamak için hammadde ihracatına kısıtlama getirilmesi, iç ihtiyaçlar karşılandıktan sonra ihracata izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Savaş bölgesinden hammadde temin eden firmaların da zorluklar yaşamasıyla problemin giderek büyüdüğünü ifade eden Gürcan, hammaddenin direkt ihracatına kıyasla 10 kata yaklaşan katma değer ile satılan mobilyanın ülke ekonomisine katkısının çok daha büyük olduğuna dikkat çekerek, sunta/mdf vs. hammadde ihracatına kontrol getirilmesi için yetkililere bir kez daha seslendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ELVE LUXURY ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında Elve Luxury – Sn. Muttalip KARTAL ziyaret edilmiş olup, Elve Luxury’ye …