A PARA CANLI YAYIN KONUĞU NURİ GÜRCAN

MOBSAD Başkanı Sn. Nuri Gürcan, A Para Ekonomi Notları Programı’na canlı yayın ile konuk olarak Merve Tepe’nin sorularını yanıtladı.

Asgari ücrette yapılan %54’lük artışın, yıl içerisinde yaşanan fiyat artışları ve yüksek enflasyon sebebiyle beklenmekte olan bir artış olduğunu belirten Gürcan, asıl bundan sonraki sürecin doğru yönetilmesinin önemli olduğunu belirtti.Zanaatkar, nitelikli personelin önemini vurgulayan Gürcan, iç piyasaya çalışan firmaların önemli zorluk yaşayacaklarını, ihracata çalışan firmaların ise bu artışı karşılayabileceğini söyledi.

Sadece işçilik değil aynı zamanda diğer maliyet kalemlerinin de çok önemli olduğunu, hammadde vb üretim için gerekli maliyetlerin kontrol altında olması gerektiğini söyledi.

İç piyasada bir durgunluk olduğunu ve stokların çoğaldığını, çarkların dönmesi için kampanyaların artacağını söyledi.

Katma değerli ürün olarak kilogram bazında satış fiyatında artış hedeflediklerini, yıl sonu hedefi olan 5milyar dolar ihracat rakamının aşılmasını beklediklerini söyledi.

Son 5 yıldır özellikle ABD’ye verilen ağırlığın arttırılması, salgın sonrası ve savaş sonrası Hindistan ve Rusya’dan gelen talepler ile ihracatta büyüme sağlandığını söyledi.

İstanbul Mobilya Fuarı’nın önemine değinen Gürcan, yurt dışı sipariş anlaşmalarının %40-%50 kadarının bu fuarda gerçekleştiğini belirtti. Bu yılki fuardan da beklentilerinin büyük olduğunu, iki fuar alanında eş zamanlı yürütülen İstanbul Mobilya Fuarı’nın 2023 ihracatına etkili olacağını söyledi.

MOBSAD üyeleri olarak öncelikli hedeflerinin kilogram başı ihracat fiyatının artması olduğunu ve tüm sektöre de bunu aşılamaya çalıştıklarını belirtti.

Yurt dışına bayilik veren markalı mobilya firmalarımızın artmasının meyvelerinin önümüzdeki dönemde kedini göstereceğini söyleyen Gürcan, ihracattaki handikapın artan maliyetlerin yurt dışı alıcılara direkt yansıtılmasındaki güçlük olduğunu söyledi.

Üretimde en önemli problemin kalifiye eleman, ara eleman sorunu olduğunu, son dönemde finansmana erişimin de zorlaşması sebebiyle sermayenin hammaddeye aktarıldığını, bunun da büyümenin önüne engel teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MOBSAD ÜYELERİMİZE, PLAKETLERİNİ TAKDİM ETTİK

Mobsad Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Nuri GÜRCAN ve Yönetim kurulu üyelerimiz, Fuara katılan MOBSAD Üyelerimizi …