EV RAHATLIĞINDA KAFELER

Yoğun hayat koşturması arasında en keyifli nefes alma mekanları olan kafeler, dekorasyon ve mobilya tercihleri sayesinde ev rahatlığını sunuyorlar. MOBSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, dekorasyonuyla iddialı olamayan, müşteriye aidiyet duygusu kazandıramayan kafelerin ayakta kalmasının çok zor olduğunu belirtiyor.

Özellikle yaz mevsiminde evlerde, kapalı alışveriş merkezlerinde daha az vakit geçirmek istiyor ve günün stresini azaltmak için kafelerin yolunu tutuyoruz. Hangi kafeye gidip vakit geçireceğimizi belirlememizde yemeklerin ve servisin kalitesi, fiyat aralıkları, çalışanların güler yüzü gibi etkenler önemli rol oynasa da özellikle son yıllarda dekorasyonuyla bizi kendisine aşık eden kafeleri tercih etmeye başladık. Retro, modern, rustik, klasik… Tüketici çeşitliliğine göre kafelerin tarzları farklılık gösterse de özellikle yeni nesil kafelerin ortak paydası konfor, ev sıcaklığı ve kaliteli atmosfer oluyor. Mobilya sektörüne yön veren MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği), yeni kafe açmak isteyen girişimcilere ve dekorasyonuyla farklılığını ortaya koymak isteyen işletme sahiplerine rehber olacak önemli püf noktalarını paylaştı.

MOBSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu “2000’li yıllar boyunca kişi başındaki gelir artışındaki hızlı büyüme, eğlence sektörü ve sosyal hayatın da buna paralel olarak hızlı büyümesine yol açtı. Önceki yıllarda iş çıkışlarında, öğle tatillerinde kısa molalar vermek adına gidilen kafeler, bugün neredeyse tüm hafta sonunu geçirdiğimiz, akşam yemeklerini yediğimiz hatta önemli iş görüşmelerini gerçekleştirdiğimiz mekanlar haline geldi” açıklamalarında bulunurken günümüzde pek çok mekanın art arda kapanmasının en önemli sebeplerinden birinin de doğru dekorasyon tercihleri yapılmaması olduğunu belirtiyor. Dünya trendleri ve tüketicilerin talepleri doğrultusunda yeni nesil kafelerin dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktaları Cüneyt Yanıkçıoğlu şu şekilde sıralıyor:

  • Kafe dekorasyonunda farklı kişiliklerdeki müşterilere aynı anda kendilerini rahat hissettirecek bir tasarım oluşturmak işin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Bulunduğu lokasyona göre müşteri profili en doğru şekilde belirlenmeli ve mekan dekorasyonu buna göre düzenlenmelidir.
  • Aynı mekan içerisinde farklı tüketici taleplerine hitap edebilecek mobilya tercihleri ön planda tutulmalıdır. Toplantı ve özel kutlamalara imkan veren 1 veya 2 tane uzun dikdörtgen masa tercih etmeli ve bu masaları, ışık yoğunluğunun daha fazla olduğu noktada konumlandırmalısınız.
  • Özellikle son yıllarda dekorasyonu zenginleştirmek amaçlı pek çok kafede bulunan küçük kitaplıklar daha işlevsel hale getirilebilir. Ev dekorasyonunda sıkça tercih edilen ve okuma koltuğu olarak tasarlanan tekli koltukları özellikle apliklerin altında konumlandırabilirsiniz.
  • Kafe dekorasyonunda renk tercihlerinin de çok önemli etkisi vardır. Müşteriler kafeye girdikleri anda algıladıkları renkler kafe hakkındaki ilk izlenimi oluşturur. Kahverengi, kestane, yeşil ve mavi tonları en çok tercih edilen kafe dekorasyon renkleridir. Bu renkleri mobilyalarınızda ve dekoratif ürünlerinizde kullanabilirsiniz.
  • Özellikle son yıllarda yeni nesil kafelerde trend haline gelen ev konseptini yakalamak için duvar süsleri, bitkiler, tablolar, aynalar ve doğru aydınlatma ile mekanınızda samimiyeti vurgulayabilir, tüketicilerin beklentilerine uygun atmosferi oluşturabilirsiniz.

Kaynak : bi-ozet.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MARLETH.CO ZİYARETİMİZ

Üye ziyaretleri programımız kapsamında, Yönetim Kurulu Toplantımız Marleth.co – Sn. Büşra Üstün’ün ev sahipliğinde bu …